ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 77-84 (ημ. 48-40)

Γήπεδο: Ρουφ
Διαιτητές: Ραχιώτης, Γαραντζιώτης, Πλέγας
Δεκάλεπτα: 28-15, 20-25, 11-28, 18-16
Διακύμανση: 28-15, 48-40, 59-68, 77-84

Ακόμη μια σπουδαία νίκη πέτυχε χθες βράδυ η ανδρική μας ομάδα, αυτή τη φορά απέναντι στην Κιβωτό του Κόσμου. Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν νωθρό, κυρίως στην άμυνα, που σε συνδυασμό με την εξαιρετική ευστοχία των γηπεδούχων στα μακρινά σουτ, είχε ως αποτέλεσμα να μείνουμε πίσω από νωρίς με διψήφιες διαφορές πόντων. Στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου η εικόνα ήταν ακόμη χειρότερη για την ομάδα μας με το σκορ στο 5’22” να είναι 41-17 (!) και τη βραδιά να μοιάζει εφιαλτική.
Και κάπου εκεί «γύρισε ο διακόπτης». Λες και κάποιος πάτησε ένα μαγικό κουμπί οι παίκτες μας γέμισαν πάθος, ένταση και αποφασιστικότητα. Ένα γρήγορο σερί 10-0 έφερε τη διαφορά στο 41-27 ενώ μερικά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου είχαμε καταφέρει να μειώσουμε σε 45-40!!! Δηλαδή μέσα σε πέντε λεπτά να καλύψουμε διαφορά 19 πόντων. Στιγμιαία έλλειψη συγκέντρωσης στην τελευταία επίθεση και άμυνα στο τέλος του Α ημιχρόνου έφεραν το σκορ στο 48-40.
Όλα όμως πλέον είχαν αλλάξει, η ομάδα είχε πλέον μεγάλη αυτοπεποίθηση και πίστη για την ολική ανατροπή όπως και έγινε. Οι παίχτες μας μπήκαν το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και το να πάρουμε κεφάλι στο σκορ ήταν πλέον θέμα χρόνου. Μάλιστα καταφέραμε να προηγηθούμε και με διψήφιες διαφορές, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. Το τελικό 77-84 επισφράγισε μια θριαμβευτική επικράτηση σε μια βραδιά που ξεκίνησε εφιαλτικά. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στους προπονητές για τη φοβερή ανατροπή και την εξαιρετική τους απόδοση στο παιχνίδι. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε και ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος με την ομάδα μας να βρίσκεται σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πίσω από Απόλλωνα και Νέα Ιωνία.
Από την πλευρά των προπονητών ο coach Έκτορας δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα της Κιβωτού για την εξαιρετική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Θα έλεγα ότι δεν έχουμε ξαναδεχθεί στα 2 χρόνια τόσα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και με τέτοια ευστοχία! Ήταν καταπληκτικοί. Εμείς πάλι τους επιτρέψαμε να βρούνε πολύ καλά σουτ επειδή υπήρξαμε εξαιρετικά παθητικοί στην άμυνα στην μπάλα, πράγμα απαράδεκτο. Οι αλλαγές μας ήταν τεμπέλικες και δεν μπήκαμε πότε σε σωματική μάχη. Μου έκανε εξαιρετική εντύπωση ότι έβλεπα στα μάτια των παιδιών ότι θα κερδίσουμε και βρεθήκαμε και 24 πόντους πίσω κάποια στιγμή. Όταν γύρισε ο διακόπτης γίναμε αφόρητα επιθετικοί για την άλλη ομάδα και στην επίθεση παίξαμε μαζί και σε κάποιες φάσεις πραγματικά κυκλοφορούσαμε την μπάλα με μεγάλη ταχύτητα και καλές αποστάσεις, πράγμα που και φέτος είναι το δυνατό μας στοιχείο. Το άξιο αναφοράς σε αυτή την παλικαρίσια νίκη των παιδιών ήταν ότι ήρθε χωρίς αρκετούς παίκτες πολύ σημαντικούς για μας, όπως ο Δημήτρης (Μαυροειδής), ο Άρης (Βουδούρης), ο Νίκος (Σιδέρης), ο Ανδρέας (Ακτύπης) και ο Ντιβάιν (Ναντί) και μάλιστα συνοδεύτηκε με ρεκόρ πόντων επιθετικά! Είμαι περήφανος για όλα τα παιδιά και πραγματικά δεν θα ήθελα να ξεχωρίσω κανένα αγωνιστικά, θα πω όμως ότι ο Γιώργος (Κοντός) ήταν σχεδόν συγκινητικός και δεν μιλάω μόνο για την αγωνιστική του επίδοση. Επίσης η προσθήκη του Βασίλη (Παρασκευόπουλου) κατά τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου θεωρώ ότι είναι ένας σημαντικός παράγοντας για την ομάδα, καθώς είναι εξαιρετικός συμπαίκτης, παίκτης και χαρακτήρας. Ευχαριστούμε τα παιδιά για αυτήν την υπέροχη μέρα, ξέρουμε όμως ότι αν ξεκινήσουμε έτσι με το Οίον Αγίου Στεφάνου τη Δευτέρα δύσκολα θα ευθυγραμμιστούν τα αστέρια ξανά, αν και με αυτούς τους τύπους ποτέ μη λες ποτέ! Θέλουμε δουλειά, αλλά είμαστε πολύ ικανοποιημένοι, είμαστε στο σωστό δρόμο.»

Από τη μεριά των παικτών ο αρχηγός μας Γιώργος Κοντός είπε : «Αρχικά συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες για τον όμορφο αγώνα που προσέφεραν και στην ομάδα μας για τη νίκη. Είναι πολύ σημαντικό που καταφέραμε να κλείσουμε τον πρώτο γύρο με μια νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Ήταν μία νίκη που η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και ότι δεν τα παρατάει ποτέ. Παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο βρεθήκαμε να χάνουμε με πάνω από 20 πόντους μείναμε μαζί και κάναμε την μεγάλη ανατροπή. Τώρα πρέπει να συνεχίσουμε την δουλειά μας όπως και πριν για να πάρουμε το διπλό απέναντι στον Άγιο Στέφανο και να ξεκινήσουμε με το δεξί τον δεύτερο γύρο».
Και ο Ντίνος Καραχρήστος: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος και χαρούμενος με το αποτέλεσμα του τελευταίου παιχνιδιού. Η ομάδα στην αρχή βρισκόταν πολύ πίσω στο σκορ, αλλά με δυνατή άμυνα, καλές επιλογές και ενέργεια καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι και να το κερδίσουμε. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους!»

Κιβωτός του Κόσμου (Διονυσόπουλος - Σωτηρόπουλος): Κατσάνης 2, Καρκατσούλης 10 (1), Μαλλιαράς 2, Κουτσουβάς 14 (2), Μιχαλόπουλος, Κάδρας 16 (4), Γονίδης 3 (1), Αναστασόπουλος 6 (1), Τσελεπίδης 6, Τσολάκης 18 (4)

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Στεργίου, Ανδρικόπουλος 18 (4), Κοντός Ι 9, Κοντός Γ 15 (1), Αγόρης 8 (2), Ηλιόπουλος 17, Χαντζόπουλος, Καραχρήστος 2, Παρασκευόπουλος 15 (1)