ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΟΙΟΝ ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΥ 58-53 (ημ. 26-24)

Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Κούλης Κ, Ψύχας
Δεκάλεπτα: 13-7, 13-17, 11-13, 21-16
Διακύμανση: 13-7, 26-24, 37-37, 58-53

Δύσκολη, αγχωτική, αλλά και πολύ σημαντική νίκη της ομάδας μας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας άνοιξε με νίκη την αυλαία του νέου πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ, επικρατώντας με 58-53 του Οίον Αγίου Στεφάνου στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος καθ' όλη τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν συχνά το προβάδισμα.

Η ομάδα μας ξεκίνησε μεν δυνατά, το άγχος και η νευρικότητα όμως την έφεραν πίσω στο σκορ με 3-7, ωστόσο έβγαλε αντίδραση παίζοντας δυνατή άμυνα με την πρώτη περίοδο να μας βρίσκει μπροστά με 13-7. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τελειώσουν πιο πολλές φάσεις και με επιμέρους σκορ 17-13 υπέρ τους να βρίσκονται στο ημίχρονο με μόλις ένα καλάθι πίσω 26-24. Και η Τρίτη περίοδος κύλισε στο ίδιο μοτίβο, με σκληρές άμυνες και μεγάλη νευρικότητα, χωρίς καμία από τις δυο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει. Το επιμέρους σκορ 11-13 υπέρ των φιλοξενούμενων έφερε τον αγώνα στην απόλυτη ισοπαλία 37-37.

Και οι δυο ομάδες μπήκαν λοιπόν πολύ δυνατά και στην τέταρτη περίοδο διεκδικώντας επί ίσοις όροις τη νίκη. Το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς, ωστόσο στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα οι αθλητές μας έδειξαν μεγάλο πάθος, πείσμα και αποφασιστικότητα και κατάφεραν να πάρουν καθοριστικό προβάδισμα 10 πόντων δείχνοντας χαρακτήρα και προσωπικότητα πετυχαίνοντας δύσκολα και καθοριστικά καλάθια στην επίθεση, αλλά και βγάζοντας παράλληλα αποφασιστικές άμυνες. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 5 πόντους, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Έτσι το τελικό σκορ 58-53 μας έδωσε το πρώτο ροζ φύλλο για το νέο πρωτάθλημα και η νίκη μας αυτή είναι διπλή καθώς επικρατήσαμε και του άγχους της πρεμιέρας, αλλά και ενός αξιόμαχου αντιπάλου.

Ο coach Οικονομόπουλος δήλωσε μετά τη λήξη του αγώνα: «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Αγίου Στεφάνου για τον αγώνα, εύχομαι καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά εμάς είναι πάντα σημαντικό να ξεκινάς με νίκη το πρωτάθλημα. Τα παιδιά κάνανε μια καλή προσπάθεια ιδίως στην άμυνα και καταφέρανε με κάποια μεγάλα καλάθια στο τέταρτο δεκάλεπτο να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι που είδα όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν ή και δεν αγωνίστηκαν να είναι ενεργοί και προσηλωμένοι στον ομαδικό μας στόχο. Τώρα στο μυαλό μας είναι μόνο η Λυκόβρυση και το πώς θα προετοιμαστούμε κατάλληλα για να παλέψουμε μέσα εκεί! Καλή χρονιά με υγεία σε όλες τις ομάδες.»

Ο εκ των πρωταγωνιστών της ομάδας μας Νίκος Ηλιόπουλος είπε: «Σε μια άστοχη βραδιά για εμάς η άμυνα κέρδισε το παιχνίδι. Απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο, η ψυχή και η προσωπικότητα του καθενός στο τέλος του αγώνα οδήγησε στο ροζ φύλλο. Έχουμε πολλή δουλειά ακόμη για να γίνουμε η ομάδα που θέλουμε και μπορούμε, και η πρώτη νίκη είναι το εφαλτήριο μιας ωραίας πορείας.»

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Ιλάσκου, Ανδρικόπουλος 13 (3), Κοντός Ι 2, Αγόρης 2, Κοντός Γ 7, Ηλιόπουλος 6, Χαντζόπουλος 9 (3), Σιδερής, Ακτύπης, Μαυροειδής 11, Βουδούρης 8

ΟΙΟΝ Αγ. Στεφάνου (Παπανδρέου - Τσιάτσιος): Κύρου 7, Λάκκας 7, Μπελιμέτης, Λιακόπουλος, Χαρμπ 16 (5), Ψυχογυιός, Παπανίκος 9 (2), Μαντούβαλος, Κωστόπουλος 5 (1), Παπαϊωάννου, Παπαντωνάκος 9