ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ 60-54 (ημ. 38-32)

Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Μαρίγλη, Χαϊνά, Καραμπιτσάκος
Δεκάλεπτα: 18-16, 20-16, 7-12, 15-10
Διακύμανση: 18-16, 38-32, 45-44, 60-54

Νέα νίκη για τη γυναικεία μας ομάδα για το Κύπελλο Ελλάδος και πρόκριση στην προημιτελική φάση του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ Γιάννινα, ομάδα της Α1 Γυναικών. Η ομάδα μας επικράτησε εντός έδρας στη φάση των 16 του Πανσερραϊκού με 60-54 σε έναν αγώνα που μπορεί να είχε την πρωτοπορία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά πάντα η φιλοξενούμενη ήταν κοντά στο σκορ.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι διαφορές που πήρε η ομάδα μας (7-0, 11-3) εξανεμίστηκαν γρήγορα με αποτέλεσμα το σκορ στο τέλος του να γίνεται 18-16. Στο 2ο δεκάλεπτο ήταν η τελευταία φορά που ο Πανσερραϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ, 20-21 στο 11’. Σε αυτό το δεκάλεπτο η ομάδα μας πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, αυτή των 12 πόντων (38-26 στο 18’) με το ημίχρονο να κλείνει με 38-32.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα μας να μην μπορεί να πετύχει πόντο στην επίθεση για περίπου 6 λεπτά, διάστημα το οποίο εκμεταλεύθηκαν οι φιλοξενούμενες και μείωσαν ακόμα περισσότερο (38-35 στο 26’) ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-9. Από εκεί και πέρα ο αγώνας (ξανα)έγινε ντέρμπι με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 45-44. Σε αυτό το σημείο και καθώς το παιχνίδι μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο, το βάθος του πάγκου μας σε σχέση με το rotation του coach Καλογερόπουλου, έδωσε ώθηση στις αθλήτριές μας που έκαναν το 52-46 φτάνοντας στο τελικό 60-54 με τον Πανσερραϊκό όμως να μην παρατάει τα όπλα και να μειώνει ενδιάμεσα σε 52-51.

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π): Παναγιωτίδη 6 (5ρ 2κλ), Ανδρικοπούλου 9 (1τρ 3ασ 2κλ), Πατέρα 8 (1τρ), Μεσίνι 2, Κοιλιαρίδη 3 (1τρ), Κυριακάκη 5 (1τρ), Κυρίδη 9 (3τρ 3ασ), Τάρλα 5 (6ρ), Σκουμπάκη 8 (5ρ 2κψ), Παρθενίου, Τζέλου, Κούκη 5 (7ρ 3ασ)

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Τζημορώτα 7 (1), Μπακιρτζίδου 2, Τζιαμπάζη 3 (1), Χωλοπούλου 2, Καλαμπάκου 10 (1), Μιχαηλίδου 9 (3), Νάστου 13 (2), Γκομπετζισβίλι 8