ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΔΑΣΑΛ 57-55 (ημ. 18-29, κ.α. 52-52)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' Ανδρών 2012-13
Ημερομηνία: 28/01/2013 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Νέο Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Χρηστίδης Π, Πολυχρόνης
Δεκάλεπτα: 12-11, 6-18, 14-14, 20-9, 5-3

Στο Κλειστό Γυμναστήριο των Μελισσίων, η ομάδα μας υποδέχθηκε τα Λιόσια, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη στην προσπάθειά τους να παραμείνουν κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα των Λιοσίων πήρε γρήγορα τον έλεγχο του αγώνα, εκμεταλλευόμενη και τις απουσίες της ομάδας μας, και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 18-29. Στο δεύτερο ημίχρονο τα Λιόσια συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα αυξάνοντας τη διαφορά (μεγαλύτερη διαφορά 18-32 στο 24'). Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες της ομάδας μας, με περίσσια ψυχικά αποθέματα, έκαναν τη μεγάλη ανατροπή. Με αντεπίθεση διαρκείας κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ με ένα πόντο διαφορά, πέντε δευτερόλεπτα πριν λήξη ο αγώνας. Στα εναπομείναντα τρία δευτερόλεπτα, οι φιλοξενούμενοι έστειλαν τον αγώνα στην παράταση, πετυχαίνοντας μία ελεύθερη βολή σε φάουλ που κέρδισαν. Η νίκη-θρίλερ ήρθε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, με καλάθι που πέτυχε ο Ασημένιος, κάνοντας το τελικό 57-55. Ηταν η έβδομη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και φιλάθλους και διατήρησε την ομάδα μας στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Νίκολι 7 (1), Καραντζάς 6, Νάνης 4, Παπαδόπουλος, Τσομώκος, Μανώλας, Ασημένιος 18, Γκατζούλης 3, Πέτρου 17 (2), Ζερβός 2

ΔΑΣΑΛ (Παπανικολάου - Δήμας): Δημόπουλος, Ζέρβας 6, Γραμματίκας 9 (2), Καραγρηγορίου 9 (1), Σαρακασίδης 2, Βεντούρης 5 (1), Διολέτης 20, Αρτεμάκης 3, Δράκος 1

Επόμενος αγώνας στις 4/2 και ώρα 21:00 στο Κλειστό της Ραφήνας με αντίπαλο την ομάδα του Αργοναύτη Τριγλίας.