Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' Ανδρών 2012-13
Ημερομηνία: 21/01/2013 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Νέο Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Ραχιώτης, Πέτρου
Δεκάλεπτα: 20-15, 11-12, 17-21, 14-13

Αγώνας για γερά νεύρα έγινε στο Κλειστό Γυμναστήριο των Μελισσίων στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ με την ανδρική μας ομάδα να επικρατεί τελικά απέναντι στο Μαρκόπουλο με σκορ 62-61 και τον Χρήστο Τσομώκο να σημειώνει το καλάθι της νίκης 3.7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος στέλνοντας την ομάδα μας από την κόλαση στον παράδεισο. Η ομάδα μας αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 31-27. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε μεγάλη μάχη, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και να ζητούν με κάθε τρόπο το ροζ φύλλο αγώνα. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με 62-61 πετυχαίνοντας την όγδοη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Νίκολι 5 (1), Καραντζάς 5 (1), Τσομώκος 2, Νάνης 5 (1), Παπαδόπουλος 8, Γκατζούλης 7, Πέτρου 15 (1), Ασημένιος 15, Ζερβός

Μαρκόπουλο (Χασιώτης - Σουλιώτης): Πλέστης - Οικονόμου, Γιαννάκης 15 (3), Καλλινίκης 6, Πλαγιαννάκος 17 (5), Σούρλας 14 (2), Παπαγιαννάκος 7, Παπακωνσταντίνου, Αμπλιανίτης 2, Καλλινίδης

Επόμενος αγώνας για το πρωτάθλημα στις 28/1 στο Νέο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του ΔΑΣΑΛ.