ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ 44-43 (ημ. 19-22)

Η ανδρική μας ομάδα έπειτα από έναν μέτριο ποιοτικά αγώνα, στον οποίο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, κατέκτησε πολύτιμη νίκη με 44-43 επί της ΕΑ Πατρών στο κλειστό γυμναστήριο Μελισσίων για την 4η αγωνιστική της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα μας μετρά πλέον 4 νίκες έχοντας πετύχει το απόλυτο και, αν και νεοφώτιστη, ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με 8 βαθμούς με τον Γλαύκο, τον Έσπερο ΑΟΠΑ και την Ένωση Ιλίου.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα νευρικά, με τις άμυνες να κυριαρχούν, και το σκορ να διατηρείται σε πολύ χαμηλά επίπεδα με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 8-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν λίγο πριν τη λήξη 17-22 αλλά ο Νίκος Βούλγαρης ευστόχησε σε σουτ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώνοντας το 19-22.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδας μας πίεσε και ανέβασε τον ρυθμό με αποτέλεσμα να περάσει γρήγορα μπροστά και να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου με 37-30. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας προηγήθηκε με +11 (41-30) αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει την διαφορά. Η ΕΑ Πατρών μείωσε σταδιακά την διαφορά εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία της ομάδας μας στις ελεύθερες βολές αλλά το σουτ απελπισίας του Καραϊσκάκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν άστοχο και ο αγώνας έληξε 44-43 με την ομάδας μας να πανηγυρίζει την 4η συνεχόμενη νίκη της.

Γ' Εθνική Κατηγορία Ανδρών 2017-18
1ος Όμιλος Νότου - Α' Γύρος - 4η αγωνιστική

Ημερομηνία: 5/11/2017 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Κώτσου
Δεκάλεπτα: 8-8, 11-14, 18-8, 7-13

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Πατρινός): Κύριος 4, Τζωρτζόπουλος, Κυπαρίσης 2, Βούλγαρης 13 (1), Κοντός 10, Καλογερόπουλος 2, Τζέμης 4, Βαθρακοκοίλης 2, Καραχάλιος 3, Ζήρος 2, Παλλάντζας 2

ΕΑ Πατρών (Δεράος - Ξενούλης): Σαρικάς 14 (1), Δούρος 1, Κυριακίδης, Καλπάκης, Φωτιάδης 5, Καραϊσκάκης 11 (2), Καδής 5, Παπαδόπουλος 4, Καντάς, Τσουλέας, Χουλιάρας 3

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 12/11 και ώρα 17:00 στο Κλειστό Ιωνίας με αντίπαλο την ομάδα της Νέας Ιωνίας.