Ημερομηνία: 10/04/2017 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Γιακείμη, Κοτσώνης
Δεκάλεπτα: 17-9, 12-4, 19-9, 9-10

Η ανδρική μας ομάδα εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στο Πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑ, σφραγίζοντας την άνοδο στην Γ' Εθνική Κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της μετά τη νίκη της επί του Σπόρτιγκ στο κατάμεστο από μικρούς και μεγάλους φίλους Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με σκορ 57-32.

Δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε, τα Μελίσσια, αν και νεοφώτιστα, κατορθώνουν να πετύχουν τη δεύτερη συνεχόμενη άνοδο και μάλιστα ως πρωταθλητές, ολοκληρώνοντας με απόλυτη επιτυχία το πλάνου ανόδου που είχε σχεδιαστεί το καλοκαίρι του 2015 σε συνεργασία με τον Coach Σταϊκόπουλο.

Μετά την ολοκλήρωση της 24ης αγωνιστικής, τα Μελίσσια μετράνε πλέον 20 νίκες και 4 ήττες και με 44 βαθμούς έχουν ήδη αναδειχθεί πρωταθλητές Α' ΕΣΚΑ. Στη δεύτερη θέση με 41 βαθμούς (17-7) βρίσκεται ο Ηλυσιακός ο οποίος πέρασε με νίκη από την Ηλιούπολη με 73-62. Στην τρίτη θέση ισοβαθμούν με 40 βαθμούς (16-8) η Νέα Ιωνία που ηττήθηκε εντός έδρας από τον Ποσειδώνα ΝΨ με 74-66, ο Ιωνικός ΝΦ που επικράτησε εύκολα εκτός έδρας του Κρόνου Γέρακα με 66-48 και το Αιγάλεω που κόλλησε στο Χαλάνδρι και ηττήθηκε από τον ΑΟΚ με 75-69.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Νίκος Σιλιτζήρης με 14 πόντους (1 τρίποντο) και τον ακολούθησε ο Θανάσης Κοντός με 13 (1 τρίποντο, 8 ρημπάουντ). Για το Σπόρτιγκ ξεχώρισαν οι Τάσιος με 11 πόντους και Καραμπάτος με 8.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα και αυτή ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκαν μπροστά στο σκόρ. Γρήγορα η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 7-4 στο 6' για να ισοφαρίσει ο Τάσιος με καλάθι και φάουλ. Στο σημείο αυτό η ομάδα μας έτρεξε ένα σερί 10-0 με τον Σιλιτζήρη να σημειώνει το 17-7 και τα πανηγύρια στην εξέδρα να ξεκινάνε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας με άμυνα από ατσάλι έκλεισε όλους τους διαδρόμους και ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να πετύχουν μόλις δύο καλάθια. Ο Τύρλας στο 13' σημείωσε το 22-11, ο Κοντός στο 17' έκανε το 26-13 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29-13 και τη διαφορά στο +16.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα μας να κυριαρχεί ολοκληρωτικά και τη διαφορά να ανεβαίνει στο +23 με τον Σιλιτζήρη να σημειώνει το 36-13 στο 23', λίγο αργότερα στο +28 με τον Τζωρτζόπουλο να διαμορφώνει το 46-18 στο 28' και το δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 48-22 μετά από καλάθι του Τάσιου.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με την ομάδα μας να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και με σωστή διαχείριση να φτάνει εύκολα στη 20η φετινή της νίκη με σκορ 57-32, μία νίκη που την φέρνει δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε να σφραγίζει την άνοδο, ως πρωταθλήτρια, στην Γ' Εθνική Κατηγορία.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος, Τζωρτζόπουλος 7 (1), Κυπαρίσης, Σιλιτζήρης 14 (1), Κοντός 13 (1), Τύρλας 4, Παρασκευόπουλος 4 (1), Δήμος 3, Καλογερόπουλος 10 (2), Ταμπάκης, Πανταζής, Κωτίδης 2

Σπόρτιγκ (Αρβανίτης - Ψυχουντάκης): Καπερώνης, Σκάνδαλος 7, Μανωλίτσης, Κούρτης, Μπουγιούρης, Γεωργακόπουλος 2, Τάσιος 11, Αργυρίδης 2, Καραμπάτος 8, Βισνιέβσκι 2

Επόμενος αγώνας στις 24/4 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιλισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Ηλυσιακού για την 25η και προτελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.