ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ 70-58 (ημ. 39-30)

Ημερομηνία: 20/03/2017 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Καραβίτης, Χρηστίδης Π, Φλώρος
Δεκάλεπτα: 26-15, 13-15, 22-13, 9-15

Τη 19η νίκη έπειτα από 21 αγώνες στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑ κατέκτησε η ανδρική μας ομάδα επικρατώντας των Αγίων Αναργύρων στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με 70-58.

Εχοντας πλέον μπει στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος με τη μάχη για την κατάκτηση της πρώτης θέσης - που οδηγεί απ'ευθείας στην Γ' Εθνική - αλλά και για την είσοδο στα πλει οφ να κορυφώνεται, η ομάδα μας με 19 νίκες και 2 ήττες παραμένει σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 40 βαθμούς πέντε αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Στη δεύτερη θέση με 35 βαθμούς ισοβαθμούν το Αιγάλεω (15-5) που επικράτησε στο ντέρμπι της Ηλιούπολης με σκορ 74-64 έχοντας έναν αγώνα λιγότερο, ο Ηλυσιακός (14-7) που νίκησε τον Κρόνο Γέρακα με 70-56, η Ηλιούπολη (14-7) και η Νέα Ιωνία που πέρασε από το Κουκάκι με 57-62. Την πρώτη εξάδα συμπληρώνει ο Ιωνικός ΝΦ με 34 βαθμούς (14-6) και έναν αγώνα λιγότερο.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Παντελής Καλογερόπουλος με 18 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) και τον ακολούθησε ο Γιώργος Τύρλας με 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ). Για τους Άγιους Ανάργυρους ξεχώρισαν οι Χαραλάμπους με 13 πόντους (4 τρίποντα) και Κουλούρης με 10 (2 τρίποντα).

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και με αιχμές του δόρατος Καλογερόπουλο και Τσέλιο οι οποίοι σημείωσαν μαζί τους 22 από τους 26 πόντους στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε γρήγορα με 5-2 στο 2', 15-9 στο 6', 21-15 στο 8' για να κλείσει το δεκάλεπτο με 26-15 δείχνοντας από νωρίς τη διάθεση να καθαρίσει τον αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μην αφήσουν τη διαφορά να ξεφύγει. Ο Τύρλας με πέντε συνεχόμενους πόντους σημείωσε το 31-21 στο 14' και ο Κυπαρίσης λίγο αργότερα έστειλε τη διαφορά στο +16 (37-21). Η ομάδα των Αγίων αντέδρασε και έκανε ένα σερί 9-0 για να κλείσει το ημίχρονο με την ομάδα μας να προηγείται με 39-30.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 41-35 στο 22' αλλά η ομάδα μας πήρε τα ηνία του αγώνα και άρχισε να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση ανεβάζοντας γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Καλογερόπουλο να σημειώνει το 50-38 στο 26' με εύστοχο σουτ τριών πόντων και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με την ομάδα μας στο +18 (61-43).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την ομάδα μας να κάνει συντήρηση δυνάμενων ενόψει της δύσκολης συνέχειας με τους εκτός έδρας αγώνες σε Ηλιούπολη και Αιγάλεω. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 63-53 στο 35' κάνοντας ένα σερί 10-2 αλλά η ομάδα μας αντέδρασε και έφτασε τελικά σε μια εύκολη νίκη με τελικό σκορ 70-58.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 11 (1), Τζωρτζόπουλος 2, Κυπαρίσης 2, Σιλιτζήρης 7, Κοντός 4, Τύρλας 15 (1), Παρασκευόπουλος 3, Δήμος 8, Καλογερόπουλος 18 (4), Κωτίδης

Άγιοι Ανάργυροι (Σουρμελής - Μακρυδάκης): Χαραλάμπους 13 (4), Γκινούτσης 9 (1), Λαγός 3, Κουλούρης 10 (2), Γούνης, Παπαδόπουλος 9, Ζήκας 2, Τζαμουράνης 2, Παππάς 2, Βουλγαράκης 8, Κασάπης, Σιδέρης

Επόμενος αγώνας στις 27/3 και ώρα 21:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης Α' με αντίπαλο την ομάδα της Ηλιούπολης για την 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.