ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 56-87 (ημ. 28-45)

Ημερομηνία: 13/03/2017 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Ταύρου
Διαιτητές: Μαραμής, Σκαλτσής, Δράκος
Δεκάλεπτα: 10-24, 18-21, 10-22, 18-20

Σε μια άνετη νίκη έφτασε η ανδρική μας ομάδα που επικράτησε με 87-56 επί του Αίολου Ταύρου εκτός έδρας στα πλαίσια της 20ης αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας μετρά πλέον 18 νίκες και 2 ήττες και παραμένει σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 38 βαθμούς έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος. Στη δεύτερη θέση ανέβηκε η Ηλιούπολη με 34 βαθμούς (14-6) εκμεταλεύομενη τη διακοπή του αγώνα μεταξύ του Ιωνικού ΝΦ και του Αιγάλεω λόγω βραχυκυκλώματος και πτώσης τάσης. Στην τρίτη θέση ισοβαθμούν με 33 βαθμούς το Αιγάλεω (14-5) με έναν αγώνα λιγότερο, ο Ηλυσιακός (13-7) και η Νέα Ιωνία (13-7).

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Θανάσης Κοντός με 21 πόντους (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα) και ο Νίκος Σιλιτζήρης με 12 πόντους (σε 8 μόλις λεπτά συμμετοχής). Για τον Αίολο ξεχώρισαν οι Καραλευθέρης με 17 πόντους (3 τρίποντα) και Ραδίτσας με 16 (3 τρίποντα).

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά και μπήκε μπροστά με 0-11 στο 4' με τον Τσέλιο να σημειώνει έξι συνεχόμενους πόντους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η ομάδα μας κυριάρχησε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με τον Καλογερόπουλο να διαμορφώνει το 10-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά αλλά η ομάδα μας ήταν σοβαρή και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας που είχε πάρει από την πρώτη περίοδο. Ο Αίολος μείωσε προσωρινά στους -10 στο 14' αλλά ο Σιλιτζήρης με δέκα συνεχόμενους πόντους σημείωσε το 27-41 στο 17' για να κλείσει το ημίχρονο ο Κοντός με εύστοχο σουτ δύο πόντων σημειώνοντας το 28-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας πάτησε τέρμα το γκάζι και ανέβασε γρήγορα τη διαφορά στο +23 (32-55) με «πολυφωνία» στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Κοντό να σημειώνει δέκα συνεχόμενους πόντους και να φέρνει την ομάδα μας μπροστά με 38-67.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία με την ομάδα μας να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και με σωστή διαχείριση να φτάνει εύκολα στη 18η φετινή της νίκη με σκορ 56-87.

Αίολος-Ταύρος (Τσίρος - Κλήμης): Γεωργίου 5 (1), Διπλαράκος 12, Ραδίτσας 16 (3), Χίνης, Δάφνης, Μούργελας, Τζαγισβίλι 2, Κωστόπουλος, Γεώργαρος 4, Βασιλάκης, Καραλευθέρης 17 (3)

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 8 (1), Κυπαρίσης 5, Σιλιτζήρης 12 (1), Κοντός 21 (1), Τύρλας 8, Παρασκευόπουλος 7 (1), Δήμος 3, Καλογερόπουλος 7 (1), Ταμπάκης 4, Πανταζής 5 (1), Κωτίδης 7

Επόμενος αγώνας στις 20/3 και ώρα 20:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα των Αγίων Αναργύρων για την 21η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.