Ημερομηνία: 19/12/2016 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Τσαρούχα, Μαγκουνής, Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 19-8, 14-22, 22-10, 17-26

Μεγάλη νίκη για την ανδρική μας ομάδα η οποία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα, αφού πήρε το ντέρμπι κορυφής με τον Ηλυσιακό, επικρατώντας με 72-66 στο κατάμεστο Κλειστό Μελισσίων και παρέμεινε πια μόνη πρώτη στην βαθμολογία του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ μετά από 12 αγωνιστικές.

Πλέον η ομάδα μας μετρά 11 νίκες και 1 ήττα οδηγώντας την κούρσα με 23 βαθμούς, με τον Ηλυσιακό να υποχωρεί στο 10-2 και να ακολουθεί με 22 βαθμούς. Την τρίτη θέση μοιράζονται με 20 βαθμούς και ρεκόρ 8-4 η Νέα Ιωνία και ο Ιωνικός ΝΦ. Μάχη για τα πλέι οφ ανόδου δίνουν Ποσειδώνας, Αιγάλεω και Ηλιούπολη που ισοβαθμούν στην 5η θέση με 19 βαθμούς και ρεκόρ 7-5.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Γιώργος Τύρλας με 19 πόντους (11 ρημπάουντ, 8 κερδισμένα φάουλ) και τον ακολούθησαν ο Νίκος Σιλιτζήρης με 10 και ο Γιάννης Παρασκευόπουλος με 10 (2 τρίποντα). Για τον Ηλυσιακό ξεχώρισαν οι Παπακωνσταντίνου με 21 πόντους (3 τρίποντα) και Ζευκιλής με 14 (1 τρίποντο).

Δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα μας με όπλο τη θέληση και τη διάθεση στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Χούμα, ο οποίος σημείωσε το 2-3 στο πρώτο λεπτό και αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία φορά στον αγώνα που πήραν το προβάδισμα. Με ένα σερί 11-0 η ομάδα μας πάτησε το γκάζι και ξέφυγε στο 5' με 13-3. Ο Κοντός με εύστοχο τρίποντο έκανε το 16-5 στο 6' φέρνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 19-8 και την ομάδα μας να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση σε αυτό το διάστημα.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο πιέζοντας σε όλο το γήπεδο, με τη διαφορά να διατηρείται σταθερά στους 10 πόντους μέχρι το 16' με τον Τζωρτζόπουλο να σημειώνει το 28-19. Ένα σερί 6-0 για τον Ηλυσιακό και ένα τρίποντο του Παπακωνσταντίνου, έκανε το σκορ 31-30 και έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής στο 19' με τον Τύρλα να σημειώνει το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου και να δίνει προβάδισμα τριών πόντων για την ομάδα μας κανόντας το 33-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και έκανε ένα σερί 16-0 σε 6 λεπτά, μετατρέποντας το 33-32 σε 49-32 με τον Παρασκευόπουλο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 17 πόντους στο 26'. Ο Ηλυσιακός μείωσε σε 53-40 με έυστοχο τρίποντο του Παπακωνσταντίνου στο 29' και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κυπαρίση να ευστοχεί σε δύο βολές και να σημείωνει το 55-40.

Αλλαγή σκηνικού στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και με αιχμή του δόρατος τον Ζευκιλή, ο οποίος πέτυχε και τους 14 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, να μειώνουν το σκορ και να στέλνουν συνεχώς την ομάδα μας στην γραμμή των βολών εκμεταλλευόμενοι τη μεγάλη αστοχία των παιχτών μας, οι οποίοι αστόχησαν σε 10 βολές (11/21) σε αυτό το διάστημα.

Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους στο 34', με τον Ζευκιλή να σημειώνει το 57-50 και τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σερί 8-0. Ο Ζευκιλής σημείωσε το 64-60 στο 38' και ο Παπακωνσταντίνου έφερε για πρώτη φορά τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ενός σουτ, κάνοντας το σκορ 66-63 1'01" πριν τη λήξη του αγώνα.

Μία εύστοχη βολή του Τύρλα στα 40'' και δύο εύστοχες βολές από τον Τσούπρο, έφεραν το σκορ στο 67-65 με 27'' να απομένουν. Η ρώσικη ρουλέτα των βολών συνεχίστηκε με την ομάδα μας να ευστοχεί σε 5/8 βολές στα τελευταία 24'' και να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη με τελικό σκορ 72-66, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι στα τελευταία σουτ που επιχείρησαν.

Με τη σημαντική αυτή νίκη επί ενός πολύ δυνατού και αξιόλογου αντίπαλου, η ομάδα μας τρέχει πλέον ένα σερί 25-0 εντός έδρας, αφού η τελευταία ήττα στα Μελίσσια σημειώθηκε με αντίπαλο τον Τρίτωνα στις 16/2/2015.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 7 (1), Τζωρτζόπουλος 7 (1), Κυπαρίσης 2, Σιλιτζήρης 10, Κοντός 5 (1), Τύρλας 19, Παρασκευόπουλος 10 (2), Δήμος 4, Καλογερόπουλος 7 (1), Κωτίδης 1

Ηλυσιακός (Θωμόπουλος - Τσίκινας): Παπακωνσταντίνου 21 (3), Αρβανίτης 2, Βαρσάμος 2, Χούμας 3 (1), Μελεούνης 3, Αντωνόπουλος 12 (2), Σουρβατζής 3 (1), Τριχάς, Τσούπρος 6, Ζευκιλής 14 (1), Φράγκος

Επόμενος αγώνας στις 16/1 και ώρα 21:45 στo Κλειστό του Ρουφ με αντίπαλο το Κουκάκι.