ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 60-81 (ημ. 35-46)

Ημερομηνία: 21/11/2016 και ώρα 21:45
Γήπεδο: Καματερού
Διαιτητές: Αναστασίου, Γιακείμη, Φακώνης
Δεκάλεπτα: 19-24, 16-22, 20-20, 5-15

Την 7η νίκη σε 8 αγώνες για το πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑ πήρε η ανδρική μας ομάδα με σκoρ 81-60 επικρατώντας εκτός έδρας των Αγίων Αναργύρων στο Κλειστό Γυμναστήριο Καματερού. Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ ανά διαστήματα έχοντας πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς (71% με 28/39 δίποντα και 6/9 τρίποντα).

Με τη νίκη αυτή τα Μελίσσια παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς και μοναδικό συγκάτοικο πλέον τον Ηλυσιακό, ο οποίος πέρασε με 66-80 από τον Γέρακα. Ο Ιωνικός ΝΦ υποχώρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας 14 βαθμούς, αφού δεν τα κατάφερε για δεύτερη συνεχόμενη φορά και έχασε από τον Ποσειδώνα στο Ψυχικό με 80-65. Μάχη γίνεται για την είσοδο στην πρώτη πεντάδα με 4 ομάδες να ισοβαθμούν στους 13 βαθμούς, Νέα Ιωνία, Ποσειδώνας, Ηλιούπολη και Αιγάλεω.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Γιώργος Τύρλας με 18 πόντους και ο Παντελής Καλογερόπουλος τον ακολούθησε με 15 (1 τρ), ενώ για την ομάδα των Αγίων Αναργύρων ξεχώρισαν οι Κουλούρης με 18 πόντους (1 τρ) και Μωραΐτης με 13 (2 τρ).

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στον αγώνα, πήρε αμέσως το προβάδισμα και προηγήθηκε 4-10 στο 4' και 11-19 στο 7' για να κάνουν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ένα σερί 8-0 και να ισοφαρίσουν 19-19 με τρίποντο του Μωραϊτη. Η ομάδα μας αντέδρασε και με ένα τρίποντο του Σιλιτζήρη και καλάθι του Καλογερόπουλου πέρασε μπροστά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 19-24.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να είναι καλύτερη και να προηγείται με 24-30 στο 13', 28-38 στο 16' και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 35-46 ανεβάζοντας την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Αγίων Αναργύρων πιέζοντας σε όλο το γήπεδο προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και να ξαναμπεί στον αγώνα χωρίς αποτέλεσμα όμως αφού τα Μελίσσια κατόρθωσαν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κρατάνε σταθερά ένα προβάδισμα περίπου 10 πόντων. Το σκορ στο 23' ήταν 42-51, στο 26' 50-60 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα μας να προηγείται 55-66 συντηρώντας μια διαφορά ασφαλείας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας πάτησε το γκάζι και ξέφυγε στο σκορ ανεβάζοντας την διαφορά στο τελευταίο λεπτό πάνω από τους 20 πόντους με έυστοχα τρίποντα του Παρακευόπουλου και του Καλογερόπουλου. Η τελική κόρνα της γραμματείας βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με σκορ 81-60, αποτέλεσμα που τη διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Άγιοι Ανάργυροι (Σουρμελής - Μακρυδάκης): Χαραλάμπους 7 (1), Σφακιανάκης, Μωραΐτης 13 (2), Λαγός, Γούνης, Παπαδόπουλος 2, Γκινούτσης 5 (1), Τζαμουράνης 1, Παππάς 2, Κουλούρης 18 (1), Βουλγαράκης 2, Σιδέρης 10 (2)

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 5, Τζωρτζόπουλος 8 (1), Κυπαρίσης 8, Σιλιτζήρης 10 (2), Κοντός 2, Τύρλας 18, Παρασκευόπουλος 5 (1), Δήμος 3, Καλογερόπουλος 15 (1), Ορφανίδης, Πανταζής 3 (1), Κωτίδης 4

Επόμενος αγώνας στις 28/11 και ώρα 20:00 στo Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα της Ηλιούπολης.