ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 83-63 (ημ. 38-33)

Ημερομηνία: 14/11/2016 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Στρέμπας, Φασόλης, Ξοχάκης
Δεκάλεπτα: 15-20, 23-13, 17-15, 28-15

Την 6η της νίκη σε 7 αγώνες πήρε η ομάδα μας επικρατώντας με σκορ 83-63 του Αίολου-Ταύρου στο Κλειστό Μελισσίων στα πλαίσια της 7ης αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ. Με τη νίκη αυτή τα Μελίσσια έφτασαν τους 13 βαθμούς και έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας τον Ιωνικό ΝΦ μετά την ήττα του τελευταίου με 72-70 στο Αιγάλεω. Ο Ηλυσιακός συνέτριψε τη Νέα Ιωνία με 69-40 και είναι ο τρίτος συγκάτοικος στο ρετιρέ της Α' ΕΣΚΑ.

Πρώτος σκόρερ για τα Μελίσσια ήταν ο Γιώργος Τύρλας με 21 πόντους (13ρ) και ο Νίκος Σιλιτζήρης τον ακολούθησε με 12, ενώ για την ομάδα του Αίολου ξεχώρισαν οι Καραλευθέρης με 19 (2τρ) και Σχορτσιανίτης με 13 (1τρ).

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα νωθρά και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν στο 3' με 4-7 και στο 8' με 12-18, τρέχοντας αντίστοιχα σερί 7-0 και 8-0 εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητά τους στο ανοικτό γήπεδο και τις αργές επιστροφές των παικτών μας. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Αίολου μπροστά στο σκορ με 15-20.

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7 πόντους (15-22), που ήταν και η μέγιστη διαφορά που πήραν στον αγώνα. Τα Μελίσσια αντέδρασαν και με 7 πόντους του Παρασκευόπουλου και καλάθι του Τύρλα ισοφάρισαν 24-24 στο 15' και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Κυπαρίση 26-24 στο 16', ενώ στην συνέχεια αύξησαν τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 38-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε πάλι νευρικά και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Ταύρου να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με 40-42 στο 23' και 42-45 στο 25' κάνοντας ένα σερί 12-4. Η ομάδα μας αντέδρασε άμεσα, έκλεισε τους διαδρόμους και γρήγορα πέρασε ξανά μπροστά με καλάθι του Σιλιτζήρη 46-45, για να αυξήσει στην συνέχεια τη διαφορά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 55-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι "πορτοκαλί" ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πάτησαν το γκάζι, απελευθερώθηκαν από το άγχος και ξέφυγαν στο σκορ στέλνοντας γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, με τον Τύρλα να σημειώνει το 59-48 στο 32' και τον Τζωρτζόπουλο να ανεβάζει τη διαφορά στους 20 πόντους στο 37' (75-55). Η λήξη του αγώνα βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με 83-63 να σημειώνει την 22η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη (τελευταία ήττα από Τρίτωνα στις 16/2/2015) .

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 5, Τζωρτζόπουλος 11, Κυπαρίσης 10, Σιλιτζήρης 12, Κοντός 2, Τύρλας 21, Παρασκευόπουλος 8 (2), Δήμος 3, Καλογερόπουλος 2, Ταμπάκης 3 (1), Πανταζής, Κωτίδης 6

Αίολος-Ταύρος (Αναγνωστόπουλος - Τσίρος): Κωστόπουλος, Γεωργίου 7 (1), Γιαννιώτης, Ραδίτσας 12 (2), Γερακίνης 6, Δάφνης, Μουργέλας 2, Τζαγισβίλ 2, Κακομανώλης 2, Σχορτσιανίτης 13 (1), Καραλευθέρης 19 (2)

Επόμενος αγώνας στις 21/11 και ώρα 21:45 στo Κλειστό του Καματερού με αντίπαλο την ομάδα των Αγίων Αναργύρων.