Ημερομηνία: 10/10/2016 και ώρα 20:45
Γήπεδο: Κλειστό Ζαχαρίας Αλεξάνδρου
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Χρηστίδης Π, Μαλανδρής
Δεκάλεπτα: 19-22, 15-14, 17-14, 17-16

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, η ανδρική μας ομάδα, η οποία αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Γιάννη Παρασκευόπουλο, έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ιωνικό ΝΦ εκτός έδρας στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ με σκορ 68-66 μετά από δύο εύστοχες βολές του Τσακίρη στα 4''.

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά και μπήκε απο νωρίς μπροστά στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει και τους 7 πόντους (15-22) για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 19-22. Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να έχει το προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά στο καλάθι με εύστοχο σουτ τριών πόντων και το ημίχρονο να κλείνει με 34-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με την ομάδα μας να διατηρεί την πρωτοπορεία στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά τον Ιωνικό να μένει κοντά στο σκορ με τους Λιανδράκη και Ζήρο να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια. Ένα ξέσπασμα της ομάδας μας με 7-0 έφερε τα Μελίσσια μπροστά με 57-62, αλλά δεν ήταν αρκετό να μας δώσει τη νίκη αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά 66-64. Ο Καλογερόπουλος ισοφάρισε 66-66, αλλά στην τελευταία επίθεση έγινε φάουλ στον Τσακίρη στα 4'' ο οποίος με δύο εύστοχες βολές έφερε την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας μπροστά στο σκορ με 68-66 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού στην τελευταία επίθεση ο Σιλιτζήρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Ιωνικός ΝΦ (Καρατζάς - Μπρούσαλης): Πολυχρονόπουλος 6, Τσακίρης 11, Λιανδράκης 14 (2), Τρικαλιώτης 11 (1), Αρτουσένκο 2, Υφαντής 2, Μπάτσος, Mαρούλης 4, Ζήρος 10, Γιαννουλάκος 2, Αφαλίδης 6

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 5, Τζωρτζόπουλος 7 (1), Κυπαρίσης 5, Σιλιτζήρης 13 (2), Κοντός, Τύρλας 10, Δήμος, Καλογερόπουλος 19 (2), Ταμπάκης, Ορφανίδης, Κωτίδης 7

Επόμενος αγώνας στις 17/10 και ώρα 20:00 στo Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού.