Ημερομηνία: 03/10/2016 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Πόντας, Κομιανός
Δεκάλεπτα: 21-15, 19-17, 21-19, 14-12

Καθαρή και δίκαιη νίκη για την ανδρική μας ομάδα η οποία επικράτησε της ΦΕΑ εντός έδρας με σκορ 75-63 και έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Παρασκευόπουλο στη σύνθεσή της, ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έχοντας θετικό πρόσημο και στα τέσσερα δεκάλεπτα, επέβαλλε τον δικό της ρυθμό και έπαιξε εξαιρετική άμυνα περιορίζοντας τα επιθετικά όπλα της αντιπάλου ομάδας.

Τα Μελίσσια ξεκίνησαν τον αγώνα δυνατά ξεπερνώντας γρήγορα το άγχος της πρεμιέρας και αφού πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 21-15 δείχνοντας από την αρχή ότι θα είναι το "αφεντικό" του αγώνα.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να διατηρεί το προβάδισμα και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη με 40-32.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα της Ν. Φιλαδέλφειας / Ν. Χαλκηδόνας προσπάθησε να μειώσει το σκορ με τους Τασιόπουλο και Ανδρουλάκη να παίρνουν προσπάθειες κυρίως έξω από την γραμμή των τριών πόντων, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να διατηρήσει την διαφορά κοντά στους 10 πόντους κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 61-51 ενώ λίγο πριν η διαφορά είχε φθάσει ακόμα και στους 16 πόντους (60-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΦΕΑ προσπάθησε να κλείσει την διαφορά χωρίς αποτέλεσμα με τα Μελίσσια να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και το ταμπλό να γράφει τελικό σκορ 75-63 και την ομάδα μας να πανηγυρίζει μιά μεγάλη νίκη επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 9 (1), Τζωρτζόπουλος 9, Κυπαρίσης, Σιλιτζήρης 6 (1), Κοντός 3, Τύρλας 21 (1), Δήμος 2, Καλογερόπουλος 14 (3), Ταμπάκης 2, Κωτίδης 9 (1)

ΦΕΑ (Κοσμίδης - Τσούφης): Καραθανασόπουλος 2, Μαστρογιάννης, Τασιόπουλος 22 (4), Κρητικός 3, Μπασέας 7, Λοΐζος 2, Ανδρουλάκης 18 (3), Βαρσαμούλης 9

Επόμενος αγώνας στις 10/10 και ώρα 20:45 στo Κλειστό Ζαχαρίας Αλεξάνδρου με αντίπαλο την ομάδα του Ιωνικού ΝΦ.