Διοργάνωση: Κύπελλο ΕΣΚΑ Γυναικών 2011-12 - Ημιτελική Φάση
Ημερομηνία: 2/2/2012 και ώρα 21:45
Γήπεδο: Κλειστό Αιγάλεω
Διαιτητές: Μαγκουνής, Λαζαρίδης
Δεκάλεπτα: 14-29, 7-27, 14-20, 11-29

Ραντεβού στον τελικό με την ομάδα του Ζωγράφου έδωσε η γυναικεία μας ομάδα μετά την επιβλητική νίκη επί της ομάδας του Παγκρατίου στο Κλειστό του Αιγάλεω. Το τελικό 105-46 δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για σχόλια. Από το πρώτο λεπτό του αγώνα η ομάδα μας έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα, την οποία και διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αλλεπάλληλες καλές άμυνες, με κλεψίματα και επιτυχημένους αιφνιδιασμούς, έδωσαν έκταση στη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο όπου το σκορ ήταν 21-56. Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο παρά την αλλαγή της άμυνας του Παγκρατίου σε ζώνη. Η διαφορά άνοιγε ολοένα και περισσότερο, με την ομάδα μας να πυροβολεί πλέον και έξω από τα 6,75 (τέσσερα τρίποντα στην τελευταία περίοδο), φτάνοντας και τους εξήντα πόντους διαφορά λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Το τελικό 105-46 ήρθε να σφραγίσει το εισιτήριο για τον τελικό που θα γίνει την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου και ώρα 21:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Γέρακα με αντίπαλο την ομάδα του Ζωγράφου η οποία επικράτησε του Θριάμβου με 62-43.

Παγκράτι (Τζαμαλής): Δέτση 4, Αναγνώστου, Δασιοπούλου 9, Γαζέτα 9 (2), Κολοβού 2, Ιντσαμπούν 4, Σταματοπούλου 6, Μούκα, Πεσκατζίου 10, Μηνά 2, Χριστοδούλου

Μελίσσια (Μίχα - Κουκής): Κασίμη 4, Σολωμού 15 (1), Κουτσαυγουστή 6 (1), Μοίρα 14, Καβαλάρη 4, Κεμαβόρ 15 (2), Ζακυνθινού 9 (1), Ροίδου 4, Καραβέλη 22, Σκαρογιάννη 12, Φρέρη, Ράπτη

Επόμενος αγώνας της ομάδας για το πρωτάθλημα, στις 5/2 και ώρα 19:00 με αντίπαλο την ομάδα της ΑΕΚ Περιστερίου στο Κλειστό Δίδυμα.