ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 74-68 (ημ. 34-34)

Γήπεδο: Αγ. Νικολάου
Διαιτητές: Σκαλτσής, Βελέντζας, Πολάτογλου
Δεκάλεπτα: 15-24, 19-10, 30-15, 10-19
Διακύμανση: 15-24, 34-34, 64-49, 74-68

Την ήττα γνώρισε η ανδρική μας ομάδα στον πρώτο αγώνα του 2024 σε εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Άγιο Νικόλαο Παλλήνης. Το πολύ καλό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και προηγηθήκαμε με διψήφιες διαφορές δε συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι αυξάνοντας σημαντικά την πίεση στην άμυνα κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στην ανάπαυλα οι ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες με σκορ 34-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι παίχτες του Αγίου Νικολάου Παλλήνης μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Βέβαια θα πρέπει να σημειωθεί η πολύ μεγάλη προσπάθεια που έγινε από την ομάδα μας να επιστρέψει στο παιχνίδι σε ένα χρονικό σημείο, περίπου 7 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με τη διαφορά να έχει διευρυνθεί στους 19 πόντους και όλα να μοιάζουν προεξοφλημένα, καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά στους 6 πόντους στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Κάπου εκεί 2-3 άστοχα τρίποντα, που όμως εκτελέστηκαν υπό καλές προϋποθέσεις, έκριναν οριστικά τον τελικό νικητή του παιχνιδιού. Πολλά συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στην ομάδα του Αγίου Νικολάου Παλλήνης για την προσπάθεια και την εικόνα της στον αγώνα. Επόμενος αγώνας για εμάς τη Δευτέρα 15/01/2024 εντός έδρας απέναντι στον ιστορικό Σπόρτιγκ.

Μετά το τέλος του αγώνα ο coach Έκτορας (Οικονομόπουλος) δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Άγιο Νικόλαο για την άξια νίκη του σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, όμως δυστυχώς δεν συνεχίσαμε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο κυρίως αμυντικά από τα μέσα του δεκαλέπτου και γίναμε παθητικοί. Το θετικό στοιχείο είναι η προσωπικότητα που έδειξαν τα παιδιά που ξαναέφεραν το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής μετά το καλό διάστημα του αντιπάλου. Η αλήθεια είναι ότι παίξαμε καλά επιθετικά και όσο περναει ο καιρός θα είμαστε και καλύτεροι. Κάναμε αυτό που θέλαμε, βγάλαμε αρκετά ελεύθερα spot σουτ από δημιουργία, μπορεί να μην τα βάλαμε, αλλά λειτουργήσαμε σωστά. Όσο δεν ευστοχούσαμε στα καλά σουτ ο αντίπαλος κέρδιζε εμπιστοσύνη, πίστη και ενέργεια. Με ενόχλησε που είδα να σκεφτόμαστε το ελεύθερο σουτ επειδή χάσαμε ένα ή δύο πριν. Αυτή η ομάδα έχει κανόνες και απαγορεύεται να μην είμαστε επιθετικοί όποτε ακουμπάμε την μπάλα και ειδικά μετά από δημιουργία. Καλούμαστε να βρούμε καλύτερη χημεία και αποτελεσματικότητα, να παίξουμε πιο επιθετικά και πιο μαζί στην άμυνα και στην επίθεση. Το μαζί σε κάνει να ονειρεύεσαι, μαζί πας μακρυά εν καιρώ, μόνος πας πιο γρήγορα αλλά κοντά. Την άλλη εβδομάδα έρχεται ο Σπόρτιγκ από καλή νίκη στην παράταση και σίγουρα έχουν καλή ψυχολογία και πρέπει να βάλουμε από νωρίς τις σωστές βάσεις με καλή δουλειά στα μικρά πράγματα που δίνουν την νίκη και με έμφαση στο "μαζί". Περιμένω να δω την αντίδραση της ομάδας, αν θα γυρίσουμε μάγουλο ή αν θα αντεπιτεθούμε».

Εκ μέρους των παιχτών μας, ο αρχηγός μας Γιώργος Κοντός είπε: «Αρχικά συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για τον όμορφο αγώνα και στην ομάδα του Αγίου Νικολάου για τη νίκη. Δυστυχώς δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και η αντίπαλη ομάδα το εκμεταλλεύτηκε και έφτασε δίκαια στη νίκη. Οφείλουμε τώρα να ανασυνταχθούμε ώστε την επόμενη εβδομάδα να κερδίσουμε την ομάδα του Σπόρτιγκ».

Αγ. Νικόλαος Παλλήνης (Πλαγιαννάκος): Καλαϊτζής, Λέσι 2, Τσαφαράς 28 (3), Ζερβός 4, Τάσκος 10 (2), Μαγαλιός 2, Γωγούλης 4, Αναστασόπουλος, Κόλλιας 8, Παπαϊωάννου 16

Μελίσσια (Οικονομόπουλος, Γκίκας): Στεργίου 14 (4), Ανδρικόπουλος 2, Κοντός Ι 4, Κοντός Γ 5, Αγόρης 2, Ηλιόπουλος, Χαντζόπουλος, Σιδερής 3 (1), Παρασκευόπουλος 4, Βουδούρης 12, Μαυροειδής 22