Γήπεδο: Νέας Ιωνίας
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Τούσης, Καράπαπας
Δεκάλεπτα: 19-14, 23-13, 20-35, 15-8
Διακύμανση: 19-14, 42-27, 62-62, 77-70

Νέα ήττα, την τρίτη στη σειρά, υπέστη η ομάδα μας, αυτή τη φορά στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα της Νέας Ιωνίας. Το δυνατό ξεκίνημα στα πρώτα 5 λπετά του αγώνα ακολούθησε μεγάλη δυστοκία στην επίθεση και αμυντικά λάθη με αποτέλεσμα να απωλέσουμε το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο να βρει μπροστά τους γηπεδούχους με 19-14. Δυστυχώς η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει και τους 19 πόντους.

Εκεί όμως που όλα έδειχναν χαμένα, η ομάδα μας μπήκε με σωστή νοοτροπία νικητή, με πάθος και αποφασιστικότητα κάνοντας ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατάφερε να βάλει 35 πόντους, ενώ δέχτηκε 20 και κάπως έτσι η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το σκορ ισόπαλο 62-62. Κάπου εκεί όμως, όπως και στα προηγούμενα δύο παιχνίδια με Κορωπί και Απόλλωνα, που και πάλι είχαμε μείνει πολύ πίσω στο σκορ, αλλά καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι, στις κρίσιμες στιγμές έλειψε το καθαρό μυαλό που σε συνδυασμό με κάποια άστοχα σουτ, κυρίως από την περιφέρεια, που όμως εκτελέστηκαν υπό πολύ καλές προϋποθέσεις και μετά από ομαδική δουλειά, είχαν ως αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ η ομάδα της Νέας Ιωνίας, που φάνηκε πιο έτοιμη και αποφασιστική στο διάστημα αυτό του αγώνα και δίκαια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα μας έχει δείξει τι μπορεί να καταφέρει και πως μπορεί να αποδώσει μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Χρειάζεται όμως τώρα μεγάλη πνευματική και ψυχική δύναμη, ώστε να ανατραπεί το αρνητικό κλίμα και να επανέλθουμε γρήγορα στα νικηφόρα αποτελέσματα, κάτι που μπορεί να γίνει μόνο με ομαδική δουλειά, εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας, αποφασιστικότητα, πίστη ότι μπορούμε, γιατί σίγουρα μπορούμε, καθώς όλα τα παιδιά έχουν δουλέψει από την έναρξη της προετοιμασίας πολύ σκληρά και αξίζουν πολύ καλύτερη συνέχεια στο πρωτάθλημα. Συγχαρητήρια στην ομάδα της Νέας Ιωνίας για τη νίκη της.

Ο coach Έκτορας Οικονομόπουλος μετά το τέλος του παιχνιδιού δήλωσε: «Συγχαρητήρια στη Νέα Ιωνία. Διανύουμε μια δύσκολη περίοδο που μας δοκιμάζει. Βέβαια υπάρχει και το δεύτερο ημίχρονο σήμερα, που κατά διαστήματα ήμασταν εξαιρετικοί. Φτάσαμε να ισοφαρίσουμε διάφορα 19 πόντων και αυτό δεν είναι καθόλου αμελητέο. Είχαμε τις ευκαιρίες να περάσουμε και μπροστά, όμως πολύ καλά σε δημιουργία ελεύθερα σουτ, δυστυχώς ήταν εξαιρετικά άστοχα και τα παιδιά της Νέας Ιωνίας ευστόχησαν θα έλεγα σε κάποια σουτ προσωπικότητας. Η ήττα είναι συνήθειο και ιδιαίτερα ενοχλητικό. Καλούμαστε να υπερκεράσουμε ένα τεράστιο εμπόδιο, αυτό που υψώνει ο εαυτός μας. Είναι μια πολύ γοητευτική χρόνια αυτή για μας γιατί είναι μια ιστορία που είμαστε εμείς. Αυτό που βλέπετε είναι εντελώς... ΕΜΕΙΣ! Είμαστε η ομάδα που είναι ικανή κατά διαστήματα να κρύψει κυριολεκτικά την μπάλα, αλλά επίσης σε κάποια άλλα να φαντάζει εργασιακό στην άμυνα στην μπάλα και στην επικοινωνία. Θα ήθελα όμως να πω ότι είμαστε όλοι μαζί σε αυτό, στις χαρές και στις λύπες. Σήμερα όλη η οικογένεια του Βασίλη (Πανέρη) που δοκιμάζεται με θέμα υγείας ήταν στο γήπεδο να προσπαθεί μαζί μας, ακόμα κι αν Βασίλης δεν μπόρεσε να έρθει λόγο νοσοκομείου. Αναρωτιέσαι σε κάτι τέτοια αν τελικά η ομάδα σήμερα έχασε ή κέρδισε;! Είμαστε εδώ! Θα το κάνουμε όλοι μαζί, γιατί μπορούμε!»

Από την πλευρά των αθλητών, ο αρχηγός μας Νίκος Σιδερής είπε: «Θέλω αρχικά να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μας για την προσπάθειά της και στον αντίπαλο για τη νίκη του! Περνάμε μια δύσκολη μπασκετικά φάση την οποία είμαι σίγουρος ότι μέσα από την σκληρή δουλειά που κάνουμε όλοι ΜΑΖΙ καθημερινά θα ξεπεράσουμε άμεσα, γιατί είμαστε ενωμένοι σε όλα και αυτό θα βγει στο παρκέ και είμαι σίγουρος για αυτό! Πρέπει να συνεχίσουμε όλοι ενωμένοι και να δουλεύουμε με ακόμη μεγαλύτερη ένταση γιατί στο τέλος νικάνε οι δυνατοί και εμείς είμαστε.»

Νέα Ιωνία (Καράμπελας - Δουβλίκας): Τούρνακας 5 (1), Σύντακας 10 (2), Μαυροειδάκος 23 (4), Κόκιος 3 (1), Ουκπεμπόρ 12, Θωμαή 17 (3), Βαρνάβας, Πεταλάς 7 (1), Μαυρίδης, Κεσκέρας

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Στεργίου, Ανδρικόπουλος 18 (4), Κοντός Ι 3, Αγόρης 6 (2), Κοντός Γ 4, Ηλιόπουλος 8, Χαντζόπουλος, Σιδερής, Ιλάσκου, Καραχρήστος, Μαυροειδής 18, Βουδούρης 13