Γήπεδο: Πεύκης Β’
Διαιτητές: Μαρτινάκος, Ανδρεόπουλος, Κουλουμπαρίτσης
Δεκάλεπτα: 8-21, 16-21, 15-18, 21-17
Διακύμανση: 8-21, 24-42, 39-60, 60-77

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε χθες η ανδρική μας ομάδα απέναντι σε έναν πολύ δυνατό και αξιόμαχο αντίπαλο. Οι αθλητές μας μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά στο παρκέ και ήδη από τα μέσα της πρώτης περιόδου κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και ουσιαστικά να μην κοιτάξουν ποτέ πίσω, παρόλο που η ομάδα της Λυκόβρυσης δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι παλεύοντας μέχρι τέλους. Κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο μας βρήκε μπροστά στο σκορ με 8-21, που δείχνει και την αποτελεσματικότητα που είχαμε σε άμυνα και επίθεση. Στο ίδιο περίπου μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά διαρκώς να διευρύνεται υπέρ μας και σκορ ημιχρόνου 24-42.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καταφέραμε να διατηρήσουμε την ίδια ένταση και προσήλωση εξασφαλίζοντας προβάδισμα ασφαλείας και επιμέρους σκορ περιόδου 15-18 (39-60 στο 30’). Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση προσπαθώντας να ροκανίσουν τη διαφορά, όμως με υπομονή και σωστές επιλογές οι αθλητές μας έβγαζαν αντίδραση με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 20 πόντους, ενώ κάποια στιγμή άγγιξε και τους 30. Το τελικό 60-77 ήρθε απολύτως δίκαια για την ομάδα μας και μάλιστα σε μια έδρα πολύ δύσκολη και απέναντι σε έναν αντίπαλο πολύ καλά δουλεμένο και δυνατό που σίγουρα θα πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα.

Επόμενος αγώνας τη Δευτέρα 16/10 και ώρα 21:45, εντός έδρας απέναντι στη γειτονική Πεντέλη.

Μετά το τέλος του αγώνα ο coach Νίκος Γκίκας δήλωσε: «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο και σε μια δύσκολη έδρα. Τα παιδιά μπήκαν συγκεντρωμένα και με ενέργεια από το πρώτο λεπτό ακολούθησαν το πλάνο. Τώρα πρέπει να αφήσουμε πίσω την καλή εμφάνιση και να δουλέψουμε σωστά για το τοπικό ντέρμπι με την ομάδα της Πεντέλης! Συγχαρητήρια σε όλους για τη σημερινή νίκη.»

Από τη μεριά των αθλητών ο Πέτρος Ανδρικόπουλος (26 πόντους με 6 τρίποντα) δήλωσε: «Ήταν ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες. Η «δυνατή» ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι αντίπαλοι φίλαθλοι δεν μας επηρέασε και μπαίνοντας συγκεντρωμένοι από το πρώτο κιόλας λεπτό δείξαμε πόσο θέλουμε τη νίκη. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, συνεχίζουμε με χαμηλά το κεφάλι για τα επόμενα ματς που έρχονται.»

Λυκόβρυση (Δημητρακέλος - Σπέης): Πρίφτι 5, Καραθανασόπουλος 2, Τατάκης 2, Κυριαζής 3 (1), Γαλατίδης 5 (1), Μπάιλας 25 (1), Μοσχοβής 1, Κουραχάνης 7 (1), Παπαδόπουλος, Λίτσος 8 (2), Δελατόλας, Μαντάς 2

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Ιλάσκου, Ανδρικόπουλος 26 (6), Κοντός Ι 6 (1), Αγόρης 7 (1), Κοντός Γ, Ηλιόπουλος 10, Χαντζόπουλος 6 (2), Σιδερής, Ναντί, Ακτύπης, Μαυροειδής 18, Βουδούρης 4