Ημερομηνία: 24/04/2017 και ώρα 21:30
Γήπεδο: Ιλισσίων
Διαιτητές: Καλδίρης, Ορφανός, Τσολάκος
Δεκάλεπτα: 15-17, 25-16, 18-22, 15-13

Σε έναν αγώνα που η βαθμολογική του σημασία ήταν μόνο από την πλευρά των γηπεδούχων η ανδρική μας ομάδα ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Ηλυσιακό στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ με σκορ 73-68.

Η ομάδα μας μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος έχει 45 βαθμούς (20-5) έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση και μαζί την απ'ευθείας άνοδο στη Γ' Εθνική κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στη δεύτερη θέση ακολουθεί με 43 βαθμούς (18-7) ο Ηλυσιακός. Η Νέα Ιωνία η οποία πέρασε με 65-60 από το Χαλάνδρι και ο Ιωνικός ΝΦ ο οποίος επιβλήθηκε επί του Αίολου με 78-57 σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από τον τραγικό χαμό του 18χρονου Βασίλη Γεώργαρου ισοβαθμούν στην τρίτη θέση με 42 βαθμούς (17-8). Στην πέμπτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ ισοβαθμούν με 41 βαθμούς (16-9) ο Ποσειδών ΝΨ ο οποίος συνέτριψε τον Κρόνο Γέρακα με 81-40 και το Αιγάλεω που υπέστη ήττα σοκ εντός έδρας από τον Σπόρτιγκ με 78-65.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Τύρλα και Παρασκευόπουλο, ήταν ο Παντελής Καλογερόπουλος με 17 πόντους (2 τρίποντα) και τον ακολούθησε ο Κώστας Τσέλιος με 16 (3 τρίποντα). Για τον Ηλυσιακό ξεχώρισαν οι Αντωνόπουλος με 22 πόντους (5 τρίποντα) και Ζευκιλής με 13 (1 τρίποντο).

Η ομάδα μας ξεκίνησε την αναμέτρηση παίζοντας δυνατή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση έβαλε προβλήματα στους γηπεδούχους και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηλυσιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με αιχμή του δόρατος τον Αντωνόπουλο πέρασε γρήγορα μπροστά και βρίσκοντας δημιουργία και λύσεις στην επίθεση έκλεισε το ημίχρονο με +7 και σκορ 40-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αμυντική απόδοση της ομάδας μας επανήλθε σε καλά επίπεδα με αποτέλεσμα να μειώσει το σκορ και να ισορροπήσει τον αγώνα με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 58-55.

Οι γηπεδούχοι έχοντας μεγαλύτερο κίνητρο για τη νίκη διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα στην τελευταία περίοδο και παρά την προσπάθεια των παικτών μας να διεκδικήσουν μέχρι το τέλος ένα θετικό αποτέλεσμα πήραν τελικά το ρόζ φύλο με σκορ 73-68.

Ηλυσιακός (Θωμόπουλος, Τσικίνας): Φράγκος, Παπακωνσταντίνου 8 (2), Αρβανίτης, Βαρσάμος 9, Χούμας, Mελεούνης 2, Αντωνόπουλος 22 (5), Σουρβατζής, Τσιαμπάς, Τρίχας 7 (1), Τσούπρος 12, Ζευκιλής 13 (1)

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος, Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 16 (3), Τζωρτζόπουλος 4 (1), Κυπαρίσης 2, Σιλιτζήρης 10, Κοντός 4, Καραμποΐκης, Πανταζής 3 (1), Δήμος 6, Καλογερόπουλος 17 (2), Ταμπάκης 3 (1), Ορφανίδης, Κωτίδης 3 (1)

Επόμενος και τελευταίος αγώνας για την φετινή περίοδο την Τετάρτη 3/5 και ώρα 20:30 στο Νέο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο το Κουκάκι όπου και θα γίνει η απονομή του Κυπέλλου στην Πρωταθλήτρια ομάδα μας.