ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 79-84 (ημ. 41-40 κ.α. 73-73)

Γήπεδο: Νέο Αγ. Δημητρίου
Διαιτητές: Κουλουμπαρίτσης, Πολάτογλου
Δεκάλεπτα: 25-20, 16-20, 12-24, 20-9, 6-11
Διακύμανση: 25-20, 41-40, 53-64, 73-73, 79-84

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, η γυναικεία μας ομάδα επικράτησε αυτής του Κρόνου Αγ. Δημητρίου στην παράταση με 79-84, κάνοντας το 3-2 στη σειρά των αγώνων για τα Play-Offs της Α2 Γυναικών και παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τον Αμύντα σε νέα σειρά αγώνων (best of 3).

Η ομάδα μας έφτασε σε αυτήν την ολική επαναφορά, βρισκόμενη πίσω με 0-2 από την κανονική περίοδο, κάνοντας ένα σερί 3 νικών εκ των οποίων οι 2 μέσα στην έδρα της αντιπάλου της:

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 79-84 (κ.α. 73-73) Full Game

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να βρίσκεται πίσω στο σκορ σε όλο σχεδόν το 1ο δεκάλεπτο, ακολουθώντας όμως την πολύ καλή επιθετική συγκομιδή των γηπεδούχων (25-20). Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο, με την πρωτοπορία στο σκορ να εναλλάσσεται και το ημίχρονο να κλείνει με την ελάχιστη διαφορά στον αγώνα υπέρ του Κρόνου (41-40).

Με καρδιά και νοοτροπία λιονταριού, η ομάδα μας μπήκε στο 2ο ημίχρονο αποφασισμένη για τη μεγάλη ανατροπή! Το 41-40 έγινε μέσα σε 3,5 λεπτά 41-48 οδηγώντας τον αγώνα από την πλευρά του μηχανοδηγού. Η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η πολύ καλή αμυντική λειτουργία καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα στο 27ο λεπτό με 46-59. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά στο +11 (53-64).

Στο 4ο δεκάλεπτο όλα έδειχναν πως θα κυλούσαν «ομαλά» για την ομάδα μας μιας και στο 35’ η διαφορά είχε διατηρηθεί στο +9 (59-68). Σε αυτό το σημείο, η επιθετική δυστοκία των αθλητριών μας, αλλά και η ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων να γυρίσουν στον αγώνα, έφερε ένα 9-0 με αποτέλεσμα ο αγώνας να ξεκινήσει πάλι από το μηδέν, 1’43” πριν το τέλος! Ένα καλάθι από κάθε ομάδα και μία βολή, έφερε τον αγώνα στο 70-71 και την επίθεση στους γηπεδούχους. Με το τρίποντο του αγώνα, όλοι νόμιζαν πως υπήρχε νικητής ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος (73-71)… Ήταν η πρώτη φορά που ο Κρόνος έπαιρνε το προβάδισμα στο 2ο ημίχρονο! Όμως ο αγώνας επιφύλλασε άλλο φινάλε… Ένα time-out, ένα play, μία πάσα, ένα σουτ και δύο πόντοι, ήταν ο επίλογος της κανονικής διάρκειας του αγώνα!!! Παράταση!

Στην παράταση η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά, όπως ακριβώς και στο 2ο ημίχρονο, παίρνοντας τέτοια διαφορά στο σκορ (73-76, 75-83) ώστε να υπάρξει τελικά νικητής! Το τελικό 79-84 βρήκε αθλήτριες, προπονητές, φιλάθλους, να πανηγυρίζουν όλοι μαζί την τεράστια αυτή προσπάθεια/νίκη και ανατροπή της σειράς από το 0-2 σε 3-2!

Πολλά συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το όμορφο θέαμα που παρουσίασαν καθ' όλη τη διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου, αλλά ειδικότερα στις μεταξύ τους αναμετρήσεις οι οποίες έκοβαν την ανάσα όλων μας!

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Νικολαΐδου - Ανδρεοπούλου): Δερμιτζάκη 11 (3), Διαμαντοπούλου 20 (5), Τσιμπίδη, Καμμένου 9 (2), Γεωργακόπουλου 13 (1), Τσαγκαροπούλου 10, Καλομητσίνη 4 (1), Κριμιτζά 10, Τσάμη 2

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Κύριος): Παναγιωτίδη 15 (2τρ 9ρ), Βόσσου 4 (1τρ), Ανδρικοπούλου 3 (6ρ 5ασ), Πατέρα 3 (3ρ 4ασ), Κοιλιαρίδη 20 (1τρ), Κυριακάκη 4 (3κλ), Χιώτη 12 (20ρ 5ασ 2κλ), Κυρίδη 6 (2τρ), Τάρλα 10 (2τρ 5ρ), Σκουμπάκη 5 (1τρ 3ρ), Παρθενίου 2 (6ρ)