Γήπεδο: Ζαχαρίας Αλεξάνδρου
Διαιτητές: Κυπώσης, Ψύχας
Δεκάλεπτα: 23-2, 6-22, 1-16, 10-11
Διακύμανση: 23-2, 29-24, 30-40, 40-51

Ανατρέποντας διαφορά 23 πόντων, η γυναικεία μας ομάδα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας εκτός έδρας του Ιωνικού με 40-51 για την Α2 Γυναικών.

Με το καλημέρα η γηπεδούχος ομάδα του Ιωνίκου έδειξε τα δόντια της και κατάφερε να πάρει μία πολύ μεγάλη διαφορά με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (23-2) χωρίς η ομάδα μας να μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο του. Το δίποντο που πέτυχε με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου (25-2) έμελλε να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, μιας και αυτό ήταν το έναυσμα της αντεπίθεσης!

Λες και γύρισε ένας διακόπτης και όλα άρχισαν να κυλούν σύμφωνα με το πλάνο προ παιχνιδιού. Άμυνα σφιχτή και στοχευμένη, έλεγχος των rebounds, πείσμα και πάθος σε συνδυασμό με το up-tempo παιχνίδι της ομάδας, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και μετά το 20-0 που πέτυχε η ομάδα μας, να κλείσει το ημίχρονο με -5 (29-24).

Η συνέχεια ήταν ίδια και καλύτερη, με την ομάδα μας να κάνει στο 3ο δεκάλεπτο ένα επιμέρους 16-1, να προσπερνάει για πρώτη φορά (29-30) και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τη διαφορά στο +10 (30-40 στο 30'). Στο 4ο δεκάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +13 (32-45) και το τέλος του αγώνα να βρίσκει τη ψυχωμένη μας ομάδα να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη με 40-51.

Ιωνικός (Σκαλωμένος - Κούκης): Καραβέλη 11 (3τρ), Ρομπότη, Καμπουράκη 7 (1τρ), Ψωμά 4, Λέρη Κ, Ζίου 4, Αντωνοπούλου 4, Λέρη Ο 10, Καλακώνα

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Κύριος): Κυριακάκη 3, Παναγιωτίδη 12 (3τρ 6ρ 2ασ), Βόσσου 2 (3ρ), Ανδρικοπούλου 7 (1τρ 6ρ 3ασ 3defl), Πατέρα 4 (7ρ 3ασ), Σκουμπάκη, Κοιλιαρίδη 3 (1τρ), Τάρλα 3 (2κλ), Χιώτη 14 (3ρ 2κλ 3defl), Καλογερία 3 (3ρ), Κυρίδη, Παρθενίου