ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 50-43 (ημ. 36-12)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 1ος όμιλος - 12η αγωνιστική
Ημερομηνία: 15/12/2011 και ώρα: 21:30
Γήπεδο: Κλειστό Μεταμόρφωσης
Διαιτητές: Αντερριώτης, Μανδρέκας
Δεκάλεπτα: 10-5, 26-7, 6-13, 8-18

Το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής είχε νικητή την ομάδα του ΓΑΟ Κουκουβαούνων. Η ανδρική μας ομάδα δεν τα κατάφερε και με ένα κακό πρώτο ημίχρονο έχασε τις ελπίδες της για να διεκδικήσει τη νίκη παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε στο δεύτερο ημίχρονο για να γυρίσει το παιχνίδι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νωθρά, με κακές επιθετικές ενέργειες και από τις δύο ομάδες (10-5 στο 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κυριαρχία των γηπεδούχων ήταν εμφανής με αποτέλεσμα το επιμέρους 26-7 να δώσει έναν αέρα 24 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (36-12 στο 20'). Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε, αλλά πλέον η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να μπορέσει να αλλάξει και το τελικό αποτέλεσμα. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τους αντιπάλους της (δύο μόλις πόντους σε οκτώ λεπτά αγώνα), αλλά η συνεχιζόμενη αστοχία στην επίθεση δεν επέτρεψε στους παίκτες μας να μειώσουν περισσότερο από τους 17 πόντους τη διαφορά. Η προσπάθεια συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με μεγαλύτερη ένταση. Το σκορ ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα έγινε 49-43 (η μικρότερη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο), αλλά δεν ήταν αρκετό. Το τελικό 50-43 βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη σπουδαία αυτή νίκη που τους διατηρεί πρώτους στη βαθμολογία με δύο νίκες διαφορά από την ομάδα μας.

Κουκουβάουνες (Κουκλάκης): Γιώτης 6 (2), Κόκκαλης 8, Φώτης 12 (1), Γραμμένος, Τσενές 10 (2), Καραίσκος, Βογιατζόγλου 2, Κασαπάκης 12

Μελίσσια (Σουρμελής): Τσομώκος 9, Παπαμιχαήλ, Νάνης 3 (1), Παπαδόπουλος 8, Πλαγιαννάκος 6 (2), Ζερβός 3, Κλεάνθους 4, Παναγιώτου, Γεωργανάς 8, Νίκολι 2

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη 22/12 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα των Θρακομακεδόνων.