ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 63-78 (ημ. 37-45)

Ημερομηνία: 24/10/2016 και ώρα 21:45
Γήπεδο: Κλειστό Νίκος Πέρκιζας
Διαιτητές: Σκούτας, Μηλαπίδης, Πηλοΐδης Λ
Δεκάλεπτα: 17-18, 20-27, 15-18, 11-15

Σημαντική εκτός έδρας νίκη κατέκτησε η ανδρική μας ομάδα μετά από μία επιβλητική εμφάνιση επί του ΑΟΚ Χαλανδρίου για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ. Πρώτος σκόρερ των "πορτοκαλί" ήταν ο Γιώργος Τύρλας με 13 πόντους και ακολούθησε ο Βασίλης Κυπαρίσης με 12. Με τη νίκη αυτή η ομάδα μας έφτασε τους 7 βαθμούς σε 4 αγώνες και διατηρήθηκε κοντά στην κορυφή, την οποία μοιράζονται ο Ιωνικός ΝΦ και η Νέα Ιωνία έχοντας το απόλυτο με 8 βαθμούς.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στον αγώνα δείχνοντας αποφασισμένη να πάρει από την αρχή τον έλεγχο του και προηγήθηκε 17-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Τύρλα να κυριαρχεί σε αυτό το διάστημα κάτω από τα καλάθια πετυχαίνοντας 7 πόντους. Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ με δύο τρίποντα του Αχή και 5 συνεχόμενους πόντους του Αθανασιάδη. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας πάτησε το γκάζι, πέτυχε 27 πόντους αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 37-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν απειλώντας κυρίως με τον Αχή από την περιφέρεια και τους Λουγιάκη, Δημητριάδη μέσα στο καλάθι, αλλά η ομάδα μας κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 52-63. Στην τελευταία περίοδο το Χαλάνδρι πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και η ομάδα μας πήρε μιά σημαντική εκτός έδρας νίκη με το τελικό σκορ να είναι 63-78.

ΑΟΚ Χαλάνδρι (Γιαννάκης): Αρσενίδης, Βαλληνδράς, Φρίμας 1, Κονδύλης 4, Λουγιάκης 7, Δημητριάδης 11, Αχής 17 (5), Μορφονιός 9 (2), Αμπελάς 2, Ζενίου, Αθανασιάδης 12 (1)

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 2, Τζωρτζόπουλος 7 (1), Κυπαρίσης 12 (2), Σιλιτζήρης 9 (1), Κοντός 11 (1), Τύρλας 13, Παρασκευόπουλος 7 (1), Δήμος 2, Καλογερόπουλος 10 (2), Πανταζής, Κωτίδης 5 (1)

Επόμενος αγώνας στις 31/10 και ώρα 20:00 στo Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα της Νέας Ιωνίας.