Τον τίτλο του πρωταθλητή του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας και μαζί την άνοδο στη Β' Εθνική κατέκτησαν τα Μελίσσια την Κυριακή το απόγευμα στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Μελισσίων, καθώς επικράτησαν του Λοκρού Αταλάντης με 59-54, ύστερα από έναν συναρπαστικό αγώνα-τελικό στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή τα Μελίσσια έφτασαν τους 48 βαθμούς (22-4) και ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση με τον ΟΦΗ, αλλά κατέκτησαν τον τίτλο του πρωταθλητή αφού τον έχουν κερδίσει δύο φορές. Στην τρίτη θέση έμεινε ο Λοκρός Αταλάντης με 47 βαθμούς (21-5), ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον τρίτο του 1ου ομίλου, τη ΝΕ Μεγαρίδας σε αγώνα κατάταξης για την κάλυψη τυχόν θέσεων στο επόμενο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Παρά το γεγονός πως η ομάδα των Μελισσίων βρέθηκε από νωρίς πίσω στο ακόμα και με εννέα πόντους (11-20) δεν το έβαλε ποτέ κάτω, αντέδρασε και μείωσε στο ημίχρονο σε 32-33. Τα Μελίσσια πραγματοποίησαν ονειρική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο, πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ με διψήφια διαφορά (51-41). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τελευταία περίοδο δοκιμάζοντας άμυνα ζώνης, αλλά η ομάδα μας ήταν ψύχραιμη και έφτασε σε μία ιστορική νίκη-άνοδο με σκορ 59-54.

Η διοίκηση του ΚΑΟ Μελισσίων, οι προπονητές και οι παίκτες αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν τον κόσμο της ομάδας μας, για τη στήριξή του στο παιχνίδι με τον Λοκρό Αταλάντης. Σας θέλουμε στο πλευρό μας και στη συνέχεια της προσπάθειάς μας να καθιερωθούμε στις Εθνικές κατηγορίες. Προχωράμε μαζί!

ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ 59-54 (ημ. 32-33)

Διοργάνωση: Γ' Εθνική Ανδρών 2018-19