Παλικαρίσια και πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής επί του Αργοναύτη Τριγλίας Ραφήνας με 83-90 μετά από δύο παρατάσεις.

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα όσον αφορά την εξέλιξη του σκορ με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορεία, η ομάδα μας έδειξε "μέταλλο", χαρακτήρα και ισχυρή προσωπικότητα.

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 17-23 αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 37-32. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας κατόρθωσε να σταθεί όρθια στην πίεση των γηπεδούχων, να μειώσει στο 30' σε 53-49 και να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση με σκορ 70-70 παρότι βρέθηκε σε πολλές περιπτώσεις με την πλάτη στον τοίχο.

Το τέλος της πρώτης παράτασης βρήκε τις δύο ομάδες και πάλι ισόπαλες 73-73 με την ομάδα μας να πετυχαίνει μεγάλα σουτ στη δεύτερη παράταση και να πανηγυρίζει μιά μεγάλη νίκη με σκορ 83-90 επί ενός πολύ ισχυρού αντιπάλου.

Μετά τις πρώτες επτά αγωνιστικές του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας η ομάδα μας βρίσκεται πλέον μόνη δεύτερη με 13 βαθμούς (6-1) πίσω από τον ΟΦΗ ο οποίος συνεχίζει αήττητος με 14 βαθμούς (7-0).

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 83-90 (ημ. 37-32, κ.α. 70-70, α' παρ. 73-73)

Διοργάνωση: Γ' Εθνική Ανδρών 2018-19