Η ανδρική μας ομάδα επικράτησε εντός έδρας δύσκολα επί της Αγίας Παρασκευής στην παράταση με 82-79 και κατέκτησε μία σημαντική νίκη στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής.

Μετά τη συμπλήρωση οκτώ αγωνιστικών η ομάδα μας μετρά έξι νίκες και δύο ήττες και βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς (6-2) ισοβαθμώντας με τον Οίακα Ναυπλίου και την Αχαγιά 82. Στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής βρίσκονται με 15 βαθμούς (7-1) η Ένωση Ιλίου και ο Γλαύκος.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός όσον αφορά την εξέλιξή του με δυνατές μονομαχίες και με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Παντελής Καλογερόπουλος με 21 πόντους (1 τρίποντο) και τον ακολούθησε ο Γιώργος Τζωρτζόπουλος με 10 (1 τρίποντο). Για τους φιλοξενούμενος ξεχώρισαν οι Πρίτσος με 15 πόντους (2 τρίποντα) και Ετζιάκα με 14 (1 τρίποντο).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο 16-18 με την ομάδα μας να ανεβάζει την απόδοσή της στο δεύτερο και να περνάει μπροστά στο ημίχρονο με 36-35. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 53-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε ρυθμό προσπαθώντας να ξεφύγει στο σκορ, πέρασε προσωρινά μπροστά με +7, αλλά οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τον νεαρό Ετζιάκα, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους με ένα τρίποντο, είχαν τις απαντήσεις και κατάφεραν να οδηγήσουν τον αγώνα στην παράταση με το τελικό σκορ να είναι 67-67.

Στην παράταση η ομάδα μας ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε τελικά να κατακτήσει τη νίκη με 82-79. Μια σημαντική νίκη, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο, η οποία διατηρεί την ομάδα μας ψηλά στη βαθμολογία και τη φέρνει ακόμα πιο κοντά στην πραγματοποίηση του στόχου της.

ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 82-79 (ημ. 36-35 κ.α. 67-67)

Διοργάνωση: Γ' Εθνική Ανδρών 2017-18
1ος Όμιλος Νότου - Α' Γύρος - 8η αγωνιστική

Ημερομηνία: 3/12/2017 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Αντωνίου, Αθανασόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-18, 20-17, 17-17, 14-15, 15-12

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Πατρινός): Κύριος 2, Τζωρτζόπουλος 10 (1), Βαρθακοκοίλης 5 (1), Βούλγαρης 9, Κοντός 7, Κυπαρίσης 4, Ζήρος 2, Καλογερόπουλος 21 (1), Παλλαντζάς 9 (1), Καραχάλιος 7, Τζέμης 6

Αγία Παρασκευή (Ταυρόπουλος - Μακρής): Ivkovic 9 (1), Ανδρικόπουλος 3, Θεοδωράκης, Ετζιάκα 14 (1), Καρακατσάνης 2, Ζαχαράκης 5 (1), Πρίτσος 15 (2), Ροδοστόγλου 9, Παπουλίδης 10, Τζίμης 12 (2)

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 10/12 και ώρα 17:00 στην Ακράτς με αντίπαλο την ομάδα της Ακράτας.