Ημερομηνία: 03/05/2017 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Στρέμπας, Αντωνιάδης
Δεκάλεπτα: 16-20. 20-9, 14-12, 21-18

Φινάλε του πρωταθλήματος και γιορτή ανόδου για την ανδρική μας ομάδα η οποία στέφθηκε πρωταθλήτρια Α' ΕΣΚΑ και κατέκτησε την άνοδο στην Γ' Εθνική κατηγορία με νίκη απέναντι στο Κουκάκι με σκορ 71-59 στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Μελισσίων.

Με την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος η ομάδα μας αναδείχθηκε πρωταθλήτρια με 47 βαθμούς (21-5). Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ηλυσιακός με 44 βαθμούς (18-8) παρά την ήττα με 67-65 στα Πατήσια. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Νέα Ιωνία κερδίζοντας στο ντέρμπι το Αιγάλεω με 78-64. Τέταρτος τερμάτισε ο Ποσειδώνας με 43 βαθμούς (17-9) ισοβαθμώντας με τον Ιωνικό ΝΦ.

Για τα πλέι οφ ανόδου ο Ηλυσιακός θα αντιμετωπίσει τον Ιωνικό ΝΦ με πλεονέκτημα έδρας, αλλά με τον Ιωνικό να προηγείται με 2-0 και η Νέα Ιωνία θα αναμετρηθεί με τον Ποσειδώνα με τους Ίωνες να έχουν το πλεονέκτημα έδρας και τον Ποσειδώνα να προηγείται με 2-0.

Στη Β' ΕΣΚΑ υποβιβάζονται οι Αίολος, Αγιοι Ανάργυροι και Κρόνος ενώ ΦΕΑ, ΑΟΚ Χαλάνδρι και Κουκάκι περιμένουν τις εξελίξεις στη Γ' Εθνική κατηγορία.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Τύρλα και Τζωρτζόπουλο, ήταν ο Παντελής Καλογερόπουλος με 23 πόντους (3 τρίποντα) και τον ακολούθησε ο Νίκος Σιλιτζήρης με 15 (3 τρίποντα). Για το Κουκάκι ξεχώρισαν οι Μοσχονάς με 13 πόντους και Κατσικάκης με 10.

Οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι έδιναν έναν αγώνα ζωής και θανάτου για την αποφυγή του υποβιβασμού ξεκίνησαν δυνατά, πήραν κεφάλι στο σκορ, και προηγήθηκαν 20-16 στο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας αντέδρασε, έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα με αποτέλεσμα να δεχτεί μόνο 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, να περάσει μπροστά, και να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 36-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά η ομάδα μας ήταν σοβαρή και ψυχωμένη, είχε τον έλεγχο του αγώνα και του ρυθμού και σε κανένα σημείο δεν απειλήθηκε.

Το τελικό 71-59 έδωσε το έναυσμα για τη γιορτή ανόδου που ακολούθησε με την ομάδα μας να ολοκληρώνει μια εντυπωσιακή και ξέφρενη πορεία κατακτώντας δύο συνεχόμενους ανόδους την τελευταία διετία και μαζί τη συμμετοχή για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Γ' Εθνική κατηγορία.

Παράλληλα η ομάδα μας διατήρησε απόρθητο το κάστρο των Μελισσίων αφού έχει να χάσει εντός έδρας για αγώνα πρωταθλήματος από τις 16/2/2015 με αντίπαλο τον Τρίτωνα.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος, Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 8, Καραμποΐκης, Κυπαρίσης 4 (1), Σιλιτζήρης 15 (3), Κοντός 4 (1), Παρασκευόπουλος 8 (2), Δήμος 8, Καλογερόπουλος 23 (3), Πανταζής, Ταμπάκης, Ορφανίδης, Κωτίδης 1

Κουκάκι (Μπουζούλας): Κωστελέτος 4, Καμπέρης 3, Σιδερής 2, Ελαστάι, Δολιανίτης 8 (2), Σιδερίδης, Μαυρομάτης 8 (2), Κοσμάς 11 (2), Κατσικάκης 10, Κόρετς, Μοσχονάς 13, Βλουτής