Ημερομηνία: 03/04/2017 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Αιγάλεω
Διαιτητές: Θεονάς, Παυλόπουλος, Τσάτσης
Δεκάλεπτα: 19-11, 16-22, 25-11, 17-21

Την τέταρτη φετινή ήττα γνώρισε η ανδρική μας ομάδα μετά από μέτρια εμφάνιση στο Κλειστό Γυμναστήριο Αιγάλεω "Σταύρος Βενέτης" από την τοπική ομάδα με σκορ 77-65 στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας μετρά πλέον 19 νίκες και 4 ήττες, παραμένει σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας 42 βαθμούς και χρειάζεται μία μόνο νίκη στους τελευταίους τρεις αγώνες για να σφραγίσει την πρώτη θέση και την άνοδο στην Γ' Εθνική κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στη δεύτερη θέση ακολουθούν με 39 βαθμούς (16-7) ο Ηλυσιακός που συνέτριψε με 101-66 τους Αγίους Αναργύρους στα Ηλύσια, το Αιγάλεω και η Νέα Ιωνία που επικράτησε εκτός έδρας του Ιωνικού ΝΦ με 68-48. Στην πέμπτη θέση με 38 βαθμούς (15-8) βρίσκεται ο Ιωνικός ΝΦ και η Ηλιούπολη που ηττήθηκε στα Πατήσια από το Σπόρτιγκ με 64-54.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας η οποία βρέθηκε σε κακή μέρα έχοντας 18 συνολικά λάθη και πολύ κακά ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς και στις ελεύθερες βολές (46%) ήταν ο Παντελής Καλογερόπουλος με 13 πόντους (2 τρίποντα, 4 ασίστ) και τον ακολούθησε ο Νίκος Σιλιτζήρης με 10. Για το Αιγάλεω ξεχώρισαν οι Βαρθακοκοίλης με 22 πόντους (2 τρίποντα), Μούγιος με 21 και Κυριακόπουλος με 12 (2 τρίποντα).

Το Αιγάλεω πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή και προηγήθηκε 8-4 στο 4' με τον Βαρθακοκοίλη να σημειώνει καλάθι και φάουλ. Η ομάδα μας ισοφάρισε 8-8 με τους Κυπαρίση και Δήμο αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 8-0 με τον Βαρθακοκοίλη και πάλι να σημειώνει το 16-8 στο 9' για να λήξει η πρώτη περίοδος με 19-11.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας αντέδρασε και ισορρόπησε τον αγώνα μειώνοντας σε 22-17 με τον Σιλιτζήρη στο 13' και 27-25 με τον Καλογερόπουλο στο 16'. Στο σημείο αυτό ο Μούγιος με προσωπικές ενέργειες πέτυχε τρία καλάθια και έβαλε μπροστά τους γηπεδοούχους με 35-30 για να μειώσει με μπάζερ μπίτερ ο Καλογερόπουλος διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 35-33 για το πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μούγιο να πετυχαίνει δύο ακόμα καλάθια και να ανεβάζει το σκορ σε 39-33 στο 22'. Με δύο καλάθια των Τύρλα και Σιλιτζήρη η ομάδα μας μείωσε σε 39-37 στο 23' αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 14-0 εκμεταλλευόμενοι τα συνεχόμενα λάθη της ομάδας μας. Ο Βαρθακοκοίλης με επτά συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στο +17 σημειώνοντας το 53-37 στο 28' για να κλείσει τελικά η τρίτη περίοδος με καλάθι του Δήμου που σημείωσε το 60-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως αποτέλεσμα και το μόνο που κατάφερε ήταν να κρατήσει τελικά τη διαφορά των 15 πόντων με την οποία είχε κερδίσει στον αγώνα του πρώτου γύρου (86-71). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +16 στο 38' με καλάθι του Κυριακόπουλου που σημείωσε το 70-54 αλλά με επτά συνεχόμενους πόντους η ομάδα μας μείωσε σε 70-61 1'30 πριν από τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των ελεύθερων βολών και η κόρνα της γραμματείας βρήκε το Αιγάλεω να παίρνει δίκαια το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 77-65.

Αιγάλεω (Μιχελιουδάκης - Καραμπελιάς): Κυριακόπουλος 12 (2), Τσατσάνης 3 (1), Χανιώτης 3, Βαρθακοκοίλης 22 (2), Κούτρας 3, Οικονόμου, Μούγιος 21, Κακαβούλας, Ντόμαλης, Παπαϊωάννου 10, Ζαμπέτης 3 (1)

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 7 (1), Τζωρτζόπουλος 9 (1), Κυπαρίσης 4, Σιλιτζήρης 10, Κοντός 2, Τύρλας 8, Παρασκευόπουλος, Δήμος 8, Καλογερόπουλος 13 (2), Πανταζής, Κωτίδης 4

Επόμενος αγώνας στις 10/4 και ώρα 20:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Σπόρτιγκ για την 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.