Ημερομηνία: 26/09/2016 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Φραγκούλη, Λύρας
Δεκάλεπτα: 22-16, 18-14, 17-19, 12-18

Με το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις της τη φετινή χρονιά η ανδρική μας ομάδα αφού επικράτησε με 69-67 του Ηλυσιακού για την Δ' φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑ και προκρίθηκε στους 16 του θεσμού.

Η ομάδα μας ξεκίνησε με ενθουσιασμό και μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 22-16. Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την διαφορά να φθάνει σε διψήφια νούμερα και το ημίχρονο να κλείνει με την ομάδα μας να προηγείται με σκορ 40-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και μείωσαν την διαφορά, αλλά σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα μας έκανε λάθη και ήταν άστοχη στις ελεύθερες βολές δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φθάσουν σε απόσταση βολής και να μειώσουν την διαφορά στους δύο πόντους μερικά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Με ένα μόλις δευτερόλεπτο να απομένει οι αντίπαλοι σταμάτησαν τον χρόνο με φάουλ. Στην επαναφορά έγινε λάθος δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να επιχειρήσουν σουτ απελπισίας πίσω από το κέντρο του γηπέδου το οποίο ήταν άστοχο και η κόρνα της λήξης έδωσε την νίκη-πρόκριση στην ομάδα μας με σκορ 69-67.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 7 (2), Τζωρτζόπουλος 17 (3), Κυπαρίσης 2, Σιλιτζήρης 20 (3), Κοντός, Τύρλας 4, Δήμος 6, Καλογερόπουλος 7 (1), Πανταζής, Κωτίδης 6 (1)

Ηλυσιακός (Θωμόπουλος - Τσίκινας): Μπαϊρακτάρης, Παπακωνσταντίνου 18 (3), Μελεούνης 6, Βαρσάμος 10, Αρβανίτης 5 (1), Αντωνόπουλος 14 (2), Τριχάς 3 (1), Ζευκιλής 11, Τσoύπρος

Επόμενος αγώνας στις 3/10 και ώρα 20:00 στo Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα της ΦΕΑ για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.